Güncel Haberler

Türk beyin cerrahından rekor! Prof. Dr. Uğur Türe, uluslararası bilimsel dergiye 4üncü kez kapak oldu

genişletmek

KAYNAK DHA

Dünya Nöroşirürji Dernekleri Federasyonu Onursal Başkanı Prof. Dr. Uğur Türe; Beynin farklı bölgelerindeki lezyonları başarıyla çıkarmak için geliştirdiği farklı cerrahi tekniklerle, alanında en saygın dergi olan “Journal of Neurosurgery” dergisine bir kez daha kapak oldu.

İlk kez Kasım 2004’te hocası Prof. aynı derginin kapağında yer aldı. Gazi Yaşargil’le birlikte karşımıza çıkan Dr. Türe, önce Mayıs 2016’da, ardından da Ağustos 2021’de geliştirilen yeni cerrahi tekniklerle kapak konusu olmayı başardı. Son olarak Ocak 2024 sayısının kapağıyla dördüncü kez kapak konusuna imza attı. Beyin ve sinir bilimi alanındaki ‘en önemli’ yayının makalesi.

BEYİNE ZARAR VERMEYEN TEKNİK

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Direktörü Prof. Dr. Uğur Türe, geliştirdiği ve bilimsel dergisinin Ocak 2024 kapak konusu olan yeni cerrahi teknikle çok önemli bir yeniliği sunuyor. Prof. Dr. Türe, “Daha önce beyin ile beyincik arasında yapılan ameliyatlarda o bölgedeki damarlar yakılıyordu ve bu durum hastanın iyileşme sürecini olumsuz etkiliyordu” diyen Prof. Dr. Türe, beyne zarar vermeden müdahale etmenin yolunu bulduğunu söyledi. Operasyon bölgesindeki damarları her zamanki gibi yakmak yerine korumak. Bu sayede damarlar hasardan korunmakta ve operasyon sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar en aza indirilmektedir.

Profesör. Dr. Türe; Yeni tekniğini önce laboratuvarında, ardından ameliyatlarında kullandı. Bunu yaparak hem hastalarının beyinlerinin daha az hasar görmesini sağladı hem de ameliyat sonrası iyileşme hızını artırdı.

Türk beyin cerrahı Prof. Dr. Uğur Türe'nin belgesi dördüncü kez uluslararası bilimsel derginin kapağında yer aldı

BEYİN LABORATUVARI KURDU

Prof., Türkiye’de ve dünyada sürekli olarak verdiği eğitimler ve düzenlediği uluslararası konferanslarla birçok beyin cerrahının eğitimine büyük katkı sağlamıştır. Dr. Türe, Yeditepe Üniversitesi’nde kurduğu beyin laboratuvarında ülkemizden ve dünyadan araştırmacıların eğitimine ve gelişimine destek olmaya devam ediyor.

Türk beyin cerrahı Prof. Dr. Uğur Türe'nin belgesi dördüncü kez uluslararası bilimsel derginin kapağında yer aldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu