Güncel Haberler

Paşinyan, ödeme yapılan silahları teslim etmediği gerekçesiyle Rusya’yı eleştirdi

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rus medyasını ülkesinin siyasetinde “istikrarsızlığa” neden olmakla suçladı.

REKLAM

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya’yı ülkesinin parayı ödemesine rağmen söz verdiği silah sevkiyatını yerine getirememekle suçladı.

Paşinyan, Rus medyasını ülkesinin siyasetinde “istikrarsızlığa” neden olmakla suçladı.

Ermeni televizyonuna konuşan Paşinyan, Rusya’nın ödemeye rağmen silah ve mühimmat göndermemesi nedeniyle “Erivan ile Moskova arasında sorunlar yaşandığını” söyledi.

Bu sorunun çözümü için müzakerelerin devam ettiğini vurgulayan Paşinyan, Moskova’nın Kiev ile savaşına atıfta bulunarak, “Rusya’nın da silaha ihtiyacı olduğunu biliyoruz.” dedi.

Rus medyasına ne gibi eleştiriler yapılıyor?

Rus medyasını da eleştiren Paşinyan, Moskova’yı her iki ülkenin televizyon kanallarının diğerinin “iç işlerine müdahale etmesini” veya “siyasi durumunu istikrarsızlaştırmasını” yasaklayan ikili anlaşmayı ihlal etmekle suçladı.

Paşinyan, Rus mevkidaşlarını “bu sorunun dostane bir şekilde çözülmesi” için görüşmeler yapmaya davet ettiğini söyledi.

Erivan, Moskova ile ilişkilerde son dönemde yaşanan soğukluk nedeniyle bu hafta Minsk’te düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesine katılmadı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesine katılmama kararının “üzüntü verici” olduğunu söyledi.

Erivan daha önce Toplu Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden ayrılmayı düşündüğü konusunda uyarmıştı.

Erivan, Moskova’yı, özellikle Azerbaycan’ın daha önce kaybettiği toprakları geri kazandığı ikinci Dağlık Karabağ savaşı sırasında ve sonrasında Bakü’nün yanında yer almakla suçluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu