Güncel Haberler

Gazze savaşı: Fransa, İsrail’e askeri satışları askıya alma baskısı altında

Fransa, Almanya ve İngiltere İsrail’e silah sağlamaya devam ederken, İtalya, Hollanda, İspanya ve Belçika silah satışlarını askıya aldı.

REKLAM

Sivil toplum örgütleri ve Fransız muhalefet solu, Paris’i Gazze’deki savaştan sonra İsrail’e silah satışını yeniden değerlendirmeye çağırıyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün Fransa’daki başkanı Jean-Claude Samouiller, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a hitaben, İsrail’e tüm silah ve askeri teçhizat satışının askıya alınması çağrısında bulunan bir mektup yayınladı.

Aşırı sol parti France Indomitable’ın (La France Insoumise, LFI) milletvekilleri, Fransızların İsrail’e askeri ihracatının devam etmesi nedeniyle hükümet üyelerini defalarca eleştirdi.

LFI parlamento grubu başkanı Mathilde Panot, parlamento oturumu sırasında Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne’a Fransa’nın İsrail’i silahlandırıp silahlandırmadığını sordu ve bu tür satışların askıya alınması çağrısında bulundu.

Panot, “Fransa, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya silah sağlamaya devam etti mi? Gazze’de işlenen hiçbir savaş suçunda hiçbir Fransız askeri unsurunun kullanılmadığını kesin olarak söyleyebilir misiniz? Ne zaman silah ambargosu ilan edeceksiniz?” diye sordu.

“Charles de Gaulle yaptı, Macron da yapsın”

“Charles de Gaulle bunu 1967’de yaptı. Emmanuel Macron da bunu yapmalı.” Panot, Macron’dan İsrail’e sağlanan silahların ve diğer ekipmanların bir listesini sunmasını istedi.

Séjourne buna cevap verdi: “Silahlara gelince, size bir numara vermek için geri döneceğim, çünkü burada hiç yok.”

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Fransa’nın “tam olarak silah değil, temel bileşenleri” ihraç ettiğini söyledi.

Lecornu, silah ihracatına izin verildiğinde bunun “tamamen savunma amaçlı” olduğunu belirterek, İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından kullanılan bir füze türünü örnek gösterdi.

Lecornu, silah ihracatı incelenirken hedef ülkenin insan haklarına ve uluslararası insancıl hukuka saygısının “tamamen dikkate alındığını” söyledi.

İmza kampanyası başladı

Bir başka LFI milletvekili Thomas Portes, geçen hafta yetkililere İsrail’e askeri teçhizat ihracatını durdurma çağrısında bulunan bir imza kampanyası başlattı.

Portes, France 24’e yaptığı açıklamada, “İsrail’e silah sağlamama taahhüdünde bulunan son Avrupa ülkesi olmamızı istemem” dedi.

Fransız veya Fransız merkezli bir şirket tarafından yapılan herhangi bir askeri teçhizat ihracatı, Bakanlıklar Arası Savaş Malzemesi İhracı Komisyonu (CIEEMG) tarafından inceleniyor.

Fransız yasalarına göre hükümetin her yıl bu tür ihracatların ayrıntılarını içeren bir raporu parlamentoya sunması gerekiyor. Fransız yetkililerin ayrıca Uluslararası Silah Ticareti Anlaşması Genel Sekreterine yıllık olarak rapor vermeleri gerekiyor.

Fransa, Almanya ve İngiltere İsrail’e silah sağlamaya devam ederken, İtalya, Hollanda, İspanya ve Belçika silah satışlarını askıya aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu