Güncel Haberler

BM Raporu: Afganistan’da Taliban’ın afyon yasağı sonrası haşhaş üretimi yüzde 95 azaldı

BM raporu, Taliban yönetiminin Afganistan’da afyonu yasaklamasının ardından haşhaş üretiminin yüzde 95 oranında düştüğünü ortaya koydu.

REKLAM

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Bürosu, Taliban yönetiminin başta haşhaş olmak üzere uyuşturucu ekimi, kullanımı ve ticaretini yasaklamasının ardından Afganistan’da haşhaş ekimi ve afyon üretiminin geçen yıla göre yüzde 95 oranında düştüğünü bildirdi.

Avusturya’nın başkenti Viyana merkezli Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Taliban yönetimine getirilen yasağın ardından 2023 yılında Afganistan’da haşhaş ekimi ve afyon üretimine ilişkin verileri içeren bir rapor yayınladı.

Raporda, söz konusu yasağın ardından ülke genelinde haşhaş ekimi yapılan tarım arazilerinin ve buna paralel olarak afyon üretiminin de yüzde 95 oranında azaldığı belirtiliyor.

Raporda, 2022’de 200 bin hektarı aşan haşhaş ekim alanının 2023’te 10 bin 800 hektara düştüğü, buna paralel olarak afyon üretiminin de 6 bin 200 tondan 333 tona gerilediği belirtildi.

Afganistan’daki eyaletlerin yarısından fazlasında haşhaş ekiminin ya hiç olmadığı ya da ihmal edilebilir düzeyde olduğu belirtilirken, çiftçilerin alternatif arayışlarına yönelmesiyle buğday ekiminin de benzer şekilde arttığı bildirildi.

Taliban yönetimi, Nisan 2022’de haşhaş da dahil olmak üzere “her türlü sarhoş edici uyuşturucunun” yetiştirilmesini, kullanılmasını ve ticaretini yasaklamış, ardından da sıkı önlemler almıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu