Güncel Haberler

Başarılı olma kaygısı diş sıkmayı tetikliyor

Bruksizmin (diş gıcırdatma) yetişkinlerde olduğu gibi çocukluktan itibaren çocuklarda da görüldüğünü belirten Dr. Kardelen Beşkardeş, bu durumun çocuklarda diş aşınmalarına ve yeme bozukluklarına yol açtığını söyledi.

Doktor Kardelen Beşkardeş, akademik başarı kaygısının da diş sıkma ve gıcırdatma nedeni olduğunu, nefes alma sorunları, uykusuzluk, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, reflü ve diş çapraşıklığının da bu soruna yol açtığını söyledi.

İlk muayene temizlik kadar kolay olmalıdır.

Doktor ayrıca ebeveynlerin farkında olmadan çocuklarını diş hekiminden korkuttuğunu da söyledi. Kardelen Beşkardeş bu korkuyu tetiklememek için ailelerin dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıraladı;

1-Küçük yaşlardan itibaren düzenli diş kontrolüne alışmak diş hekimi korkusunu önler.
2-İlk ziyaretin sadece muayene veya temizlik gibi basit işlemleri içermesi eğlenceli ve güven verici bir deneyim sunar.
3-Çocukları diş hekimine gitmeden önce bilgilendirmek ve hazırlamak, bilinmeyene karşı duyulan korkuyu azaltır. Bu noktada ebeveynlerin olumlu bir dil kullanması, korkutucu sözlerden kaçınması, sakin, destekleyici bir tavır sergilemesi önemlidir.
4-Ebeveynler yaşadıkları deneyimlerle ilgili kaygılarını çocuklarına aktarmamalıdır.
5-Çocukların doktor aletlerine benzer oyuncaklar ve doldurulmuş hayvanlarla diş hekimi oyunları oynaması, diş muayenesini öğrenmesine yardımcı olur ve korkularını giderir.
6-Sınav sonrasında keyif alacakları aktiviteleri planlamak onları motive edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu