Güncel Haberler

Araştırma | Sağ popülistler ilk kez AB Parlamentosu’nun kontrolünü ele geçirebilir

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkezi siyasi partilerin aşırı siyasi partilere karşı önemli oy kaybedecekleri kesin.

REKLAM

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin (ECFR) hazırladığı rapora göre, aralarında Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda’nın da bulunduğu dokuz üye ülkede, sağcı AB karşıtı popülistler sandık başına birinci parti olacak. 6-9 Haziran tarihleri ​​arasında yapılacak Avrupa seçimlerinde ise şöyle sonuçlanması bekleniyor.

Araştırmada ayrıca popülist partilerin dokuz AB üyesi ülkede yarışı ikinci veya üçüncü sırada tamamlayacağı öngörülüyor.

Araştırmaya göre aşırı sağın yükselişi, Hıristiyan Demokratlar, muhafazakarlar ve radikal aşırı sağdan oluşan bir koalisyonun ilk kez Avrupa Parlamentosu’nda çoğunluk elde etmesine ve AB politikasına yön vermesine olanak tanıyabilir.

“AB çevre politikaları zarar görebilir”

Rapor, merkezci gruplardan oluşan mevcut büyük koalisyonun yerini alacak yeni aşırı sağ koalisyonun “AB’nin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik iddialı eylemlerine karşı çıkabileceği” ve bloğun yeşil dönüşümünü engelleyebileceği konusunda uyarıyor.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nin Ukrayna’ya destek gibi dış politika kararları alma yeteneği de seçimlerden sonra Avrupa Parlamentosu’nda aşırı sağın iktidara gelmesinden önemli ölçüde etkilenebilir.

Son raporda açıklanan yeni bulgular, aşırı sağcı grupların son dönemde Almanya, Fransa ve Romanya’da protesto için sokaklara dökülen çiftçilerin ve balıkçıların hoşnutsuzluğundan yararlanmaya çalıştığı ve ekonomik krizin ağırlığı altında ezilen bir dönemde yayınlandı. politikalar yeşildir.

Aşırı sağın öngörülen yükselişi, AB’nin en büyük üye devleti olan Almanya’daki aşırı sağ karşıtı protestolara kitlesel katılıma rağmen gerçekleşiyor.

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif’in (AfD) önde gelen üyelerinin, yabancıların ülkeden toplu olarak sınır dışı edilmesini tartışmak üzere aşırı sağcılarla bir araya geldiği yönündeki haberlerin basına sızmasının ardından, Almanya’da iki yıldır çok popüler olan haftalarda gösteriler düzenlendi. popülist parti.

ECFR raporunun ortak yazarlarından biri olan Dr. Kevin Cunningham, Euronews’e aşırı sağa yönelik bu tür karşı protestoların oylama üzerinde “minimum” bir etki yaratacağını söyledi.

Cunningham, “Karşı gösterilerin kendisi bile konunun görünürlüğünü ve insanların AfD’yi destekleme veya desteklememe derecesini artırabilir” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola geçen hafta Euronews’e geleneksel partilerin aşırı sağın yükselişini önleyebileceğine inandığını söylerken, raporun yazarları bu yeni bulguların merkezi güçler için bir “uyandırma çağrısı” olması gerektiğini söylüyor.

Raporun yazarlarından Profesör Simon Hix şunları söyledi: “Ana akım siyasi partilerin uyanıp seçmenlerin taleplerini değerlendirmeleri gerekiyor. Kampanyalarında iyimserlik için iyi nedenler sunmaları gerekiyor.” Dedi.

Merkez kayboluyor, aşırılıklar ortaya çıkıyor

Ancak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde merkezi siyasi partilerin aşırı siyasi partilere karşı önemli oy kaybedecekleri kesin.

Avrupa Parlamentosu’ndaki aşırı sağ grup, Kimlik ve Demokrasi (ID), Fransa’da Marine Le Pen, Almanya’da Rassemblement National ve AfD’nin yanı sıra Geert Wilder’in Özgürlük Partisi’ne verilen destek artıyor. Hollanda’da Kasım seçimlerinde elde ettiği zaferin de etkisiyle Haziran seçimlerinde 40 sandalye daha kazanarak üye sayısının 58’den 98’e çıkması bekleniyor.

İspanya’dan Vox, İtalya’dan Fratelli d’Italia ve Polonya’dan Hukuk ve Adalet gibi partilerin yer aldığı Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistlerin ilave 18 sandalye kazanarak üye sayısını 67’den 85’e çıkaracağı tahmin ediliyor.

Siyasi yelpazenin karşı ucunda hem komünist hem de AB karşıtı grupları barındıran solun, seçim yarışında üye sayısını 6 sandalye artırarak 38’den 44’e çıkaracağı tahmin ediliyor.

Yayınlanan son rapor, merkez sağ Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) oy kaybetmesine rağmen Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olmayı sürdürürken, merkezi destekleyen tüm büyük partilere verilen halk desteğinin önemli ölçüde azaldığını gösteriyor.

EPP’nin beş, merkez sol Sosyalist ve Demokratların (S&D) on, liberal eğilimli Yenileme Avrupa grubunun ise 15 sandalye kaybetmesi ve böylece AP’nin dördüncü büyük grubu olması bekleniyor.

REKLAM

Viktor Orbán’ın merkez sağ EPP grubundan 2021’de ayrılan sağcı Fidesz partisi Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformculara katılırsa, iki aşırı sağ grup parlamentonun dörtte birinden fazlasını oluşturabilir ve birlikte herhangi bir parlamentodan daha fazla sandalye kazanabilir. geleneksel grup.

AB’nin yeşil ve dış politikaları tehlikede

Raporun yazarları, sağcı koalisyonun AB’nin yeşil dönüşümünü durdurmak için öncelikle “iklim karşıtı siyasi eylem” başlatabileceğini öngörüyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında kabul edilen “Doğa Restorasyon Yasası” gibi önemli AB çevre yasaları, sağcı grupların şiddetli muhalefet kampanyaları nedeniyle mevcut parlamentoda az farkla kabul edildi.

Bu tür tartışmalı yasaların yürürlükten kaldırılması, yeni parlamentonun planlanan oluşumunda ortaya çıkabilir.

Yeni parlamentoya Rusya yanlısı üyeler seçilecek

Rapor ayrıca, Avrupa Parlamentosu’nun AB dış politikasını şekillendirme yeteneğinin sınırlı olmasına rağmen, seçim sonucunun ulusal tartışmayı, bazı üye ülkeleri dış politika kararlarına daha yakından uymaya itecek şekilde etkileyebileceğini öngörüyor. Ukrayna’ya mali ve askeri desteği etkilemek.

REKLAM

Raporda ayrıca Rusya yanlısı partilerin bir sonraki parlamentoda temsil edilme ihtimalinin yüksek olduğu ve örneğin Bulgaristan’daki Kremlin yanlısı canlanmanın üç sandalye kazanarak bir sonraki parlamentoya girme şansının yüksek olduğu vurgulanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu