Güncel Haberler

ABD Başkanı Biden: Çin lideri Şi ile gelecek ay görüşme ihtimalimiz var

Dünyanın en büyük birinci ve ikinci ekonomisine sahip ülkeler, şubat ayında Çin’e ait bir yüksek irtifa balonunun Amerikan hava sahasına girmesi üzerine sert bir sürece girdi. ABD, Çin’in casus balonunu düşürdü. İki ülke ilişkileri karşlıklı sert söylmelerin ardından durma noktasına geldi.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, kasım ayında San Francisco’da yapılacak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği ((APEC) Zirvesi kapsamında Çin Devlet Başkanı Si Cinping ile bir araya gelebileceğini söyledi.

Biden, Beyaz Saray’da Amerikan ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirmeler sırasında basın mensuplarının Çin lideriyle yüz yüze görüşme ihtimali olup olmadığına ilişkin bir soruya “Böyle bir görüşme ayarlanmadı, ancak bir ihtimal.” ifadesini kullandı. 

Amerikan Başkanı ile Çin Devlet Başkanı, son olarak geçen yıl kasım ayında Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G-20Zirvesi çerçevesinde yaptıkları görüşmeden bu yana bir araya gelmedi. 

Dünyanın en büyük birinci ve ikinci ekonomisine sahip ülkeler, şubat ayında Çin’e ait bir yüksek irtifa balonunun Amerikan hava sahasına girmesi üzerine sert bir sürece girdi.

ABD, Çin casus balonunu düşürdü. İki ülke ilişkileri karşlıklı sert söylmelerin ardından durma noktasına geldi. 

Öncesinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin (geçen yıl ağustos ayı) yaptığı Tayvan ziyareti, iki ülke ilişkilerini daha da gerdi. 

Pekin’in, Rusya’nın Ukrayna işgalinde Moskova’nın yanında durması Washinton’ın tepkisine neden oluyor. 

Beyaz Saray, Pekin’in Moskova’ya silah yardımında bulunduğunu gösteren bir ABD istihbarat raporunu kamuoyu ile paylaştı. 

Ancak farklılıklara rağmen Washington-Pekin hattında, son dönemde üst düzey temasların yoğunlaştığı göze çarpıyor. 

Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, geçen ay ada ülkesi Malta’da görüşmelerde bulundu. 

Görüşme, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hazine Bakanı Janet Yellen ve İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry’nin son aylarda Çinli yetkililerle görüşmek üzere Pekin’i ziyaret  etmelerinin ardından gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu