Güncel Haberler

AB ülkeleri Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya’da oturma izni nasıl alınır?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

En az beş yıldır AB’de yasal olarak ikamet ediyorsanız, uzun süreli ikamet statüsü alabilirsiniz.

REKLAM

Bir ülkeye yerleştikten sonra orada kalıcı oturma iznine başvurmayı düşünebilirsiniz.

Kalıcı oturma izninin öğrenciler veya turistler için vizelerden daha fazla avantajı vardır. Bu tür izinler o ülkenin vatandaşlığına giden süreci başlatabilir.

Bazı insanlar “altın vize” adı verilen yatırımlar yoluyla uzun süreli ikamet elde etmek için kısayollar arıyor ancak bu yolların çoğu artık kapalı.

Beş farklı AB ülkesinde kalıcı oturma iznine başvuru sürecini inceledik.

Fransa’da daimi oturma iznine nasıl başvurulur?

Fransa’da daimi ikamet başvurusunda bulunmak için orada beş yıl yaşamış olmanız gerekir. Evliyseniz ve eşiniz Fransız vatandaşı ise bu süre üç yıldır.

Ayrıca Fransız kültürüne aşina olmanız ve yeterli Fransızca bilgisine sahip olmanız gerekir. 65 yaş üstü iseniz dil şartı aranmaz.

Başvuru yapacak kişilerin ayrıca herhangi bir sabıka kaydının veya sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir.

Başarılı başvuru sahiplerine genellikle 10 yıllık oturma izni verilir. Daimi oturum kartının ücreti 225 Euro’dur.

Hem oturma izni hem de vatandaşlık size Fransa’da eğitim görme, çalışma, mülk satın alma, ipotek alma ve iş kurma hakkı verir.

Ayrıca sosyal yardımlara ve sağlık sistemine de erişebilirsiniz. Ülkeden ayrılma ve tekrar girme özgürlüğüne sahipsiniz.

Temel fark, seçimlerde oy kullanmak ve sınırsız bir süre için Fransa dışına seyahat etmekle ilgilidir. Fransa’da vatandaş olmayanlar oy kullanamaz.

Almanya’da süresiz oturma izni nasıl alınır?

Birkaç yıldır Almanya’da yaşıyorsanız kalıcı oturma iznine hak kazanabilirsiniz.

Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz, başvuru yapmadan önce aile birleşimi, eğitim veya çalışma amaçlı oturma iznine sahip olmanız gerekir.

Almanya’da hak kazanmak için genellikle beş yıl yaşamak gerekir, ancak bu süre, iki yıl boyunca vasıflı bir işte çalışan mezunlar, vasıflı işçiler, memurlar veya aile üyeleri gibi bazı ikamet eden kategoriler için daha kısa olabilir. Alman vatandaşları.

Ayrıca Fransız toplumuna benzer şekilde Alman toplumuna da entegre olmanız (bazen bunun için bir entegrasyon kursuna katılmanız gerekebilir) ve en az A2 düzeyinde dil bilgisine sahip olmanız gerekir.

Maddi olarak kendinizi destekleyebilmeniz, kaldığınız süre boyunca emeklilik primlerinizi ödemiş olmanız, kendinize ve ailenize uygun bir konutta yaşıyor olmanız gerekir.

Ayrıca sabıka kaydınızda önemli bir suç bulunmaması gerekmektedir.

Bu kriterleri karşılıyorsanız, yerel göçmenlik bürosuna veya Ausländerbehörde’ye daimi ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz.

REKLAM

Normalde oturma izni için 113 Euro, hızlandırılmış serbest meslek için 124 Euro ve yüksek vasıflı profesyoneller için 147 Euro ödersiniz.

Almanya’da daimi oturma izni ile vatandaşlık arasındaki fark nedir?

Fransa’da olduğu gibi Almanya’da daimi oturma izni ile vatandaşlık arasında pek çok farklılık bulunmaktadır.

Her ikisinin de çalışma, öğrenim görme, iş kurma, sosyal güvenlikten yararlanma, mülk satın alma veya ipotek ve diğer finansman türlerinden yararlanma konusunda tam hakları vardır. İkamet hakkı sınırsız bir süre için geçerlidir ve ülkeyi dilediğiniz kadar terk edebilirsiniz.

Ancak daimi ikamet edenler Alman pasaportu alamıyor veya oy kullanamıyor ve çocukları üzerinde diğer vatandaşlara göre daha az hakka sahipler. Ayrıca art arda altı aydan fazla ülkeyi terk edemezler.

Daha önce vatandaşlık almak sekiz yıl sürerken, yeni yasaya göre “özel entegrasyon başarıları” durumunda vatandaşlık beş veya üç yıl sonra alınabiliyor. Almanya aynı zamanda çifte vatandaşlığa ilişkin kısıtlamaları da kaldırıyor.

REKLAM

İtalya’da kalıcı oturma izni nasıl talep edilir?

İtalya’da daimi ikamet başvurusunda bulunmak için ülkede son beş yıldır yaşıyor olmanız gerekir.

Aralıksız altı aydan veya yıl içinde toplam 10 aydan fazla süreyle ülkeyi terk edemezsiniz.

Askerlik zorunluluğu, diğer AB ülkelerinde çalışma veya İtalya’da en az üç yıl yaşadıktan ve son 12 ay çalıştıktan sonra İtalya’dan emekli olmak gibi bazı istisnalar bulunmaktadır.

Ayrıca sağlık sigortası belgesine, temiz bir sabıka kaydına ve en az A2 düzeyinde yeterliliğe sahip olduğunuzu gösteren bir dil sınavını geçmeniz de gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin sosyal yardım ödeneğinin üzerinde asgari yıllık gelire ve yeterli barınmaya sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

REKLAM

Toplam ücret 176,46 euro olup bunun 100 eurosu başvuru, 30,46 eurosu elektronik kart, 16 eurosu başvuru kaşesi ve 30 eurosu posta ücretidir.

Reşit olmayanlar, mülteciler ve tıbbi bakım görenler gibi bazı gruplar bu vergiden muaftır.

Hollanda’da kalıcı oturma izni nasıl alınır?

Hollanda’da dört farklı türde kalıcı oturma izni bulunmaktadır. Biri AB/EFTA vatandaşları ve aile üyeleri için, biri AB vatandaşı olmayanlar için, tüm AB/EFTA ülkelerinde geçerli olan uzun süreli oturma izni ve sığınma amaçlı daimi oturma izni.

Kalıcı oturma izninin süresi dolmaz ancak sahip olduğunuz izin türüne bağlı olarak her 5-10 yılda bir yenilemeniz gerekir.

Genel olarak başvuru yapmadan önce ülkede beş yıl yasal olarak yaşamış olmanız gerekir ancak bazı muafiyetler de vardır.

REKLAM

Ayrıca en az 13 yaşında olmanız, ana ikametgahınızın Hollanda’da olması, önceki vizelerinizi zamanında yenilemiş olmanız ve temiz bir sabıka kaydınızın olması gerekir.

Mevcut oturma izniniz belirli süreli ise kalıcı izne başvuru yapamazsınız.

Diğer ülkelerde olduğu gibi, kendinizi geçindirmek için yeterli gelire sahip olmanız gerekir; bu, tatil ödeneği olmadan ayda 1.207,50 Euro’nun üzerinde bir maaş anlamına gelir.

Başvurmak için bir şehir hizmet numarasına (BSN) sahip olmanız ve Hollanda sivil entegrasyon sınavını geçmeniz gerekir.

AB/EFTA vatandaşları için 69 Avro, diğer tüm kalıcı oturma izinleri için ise 207 Avro ücret ödersiniz. Talebiniz reddedilse dahi bu ödeme geri alınamaz.

REKLAM

İspanya’da kalıcı oturma iznine nasıl başvurulur?

İspanya’da kalıcı oturma izni, ülkede beş yıl kalmanıza olanak tanır ve kartınız istediğiniz kadar yenilenebilir.

Hak kazanmak için, Número de Identidad de Extranjero (NID) numarasıyla ülkede beş yıl boyunca yasal olarak yaşamış olmanız gerekir.

Ayrıca kendinizi geçindirmeye yetecek gelire veya mali kaynağa sahip olduğunuzu ve geçerli bir sağlık sigortanızın olduğunu da kanıtlamanız gerekecektir.

Bazı durumlarda boşanma, evlilik veya sabıka kaydınızın belgelerine de ihtiyacınız olabilir.

Bu beş yılınızı farklı bir vize türüyle İspanya’da geçirmeniz gerekecek ve bu vizeler genellikle yalnızca iki veya üç yıl geçerli olduğundan, birden çok kez başvurmanız gerekebilir.

REKLAM

Ayrıca öğrenci vizelerinin süresi %50 olarak kabul edilmektedir. Örneğin, öğrenci vizesinde geçirdiğiniz iki yıl, daimi ikamet izniniz için bir yıl olarak sayılır.

İspanyol polisi tarafından verilen ikamet belgesi (certificado de residence) size ülkede tam olarak kaç yıldır yaşadığınızı söyler ve anlamanıza yardımcı olabilir.

Diğer AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında ispanya Daimi ikamet başvurusunda bulunmak oldukça ucuzdur. Başvurunun maliyeti yalnızca 80 Euro civarındadır, ancak genellikle 20 Euro’yu aşmayan başka ücretler de alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu